Fyziológia spúšťania mlieka
Kravské mlieko je mlieko tzv. alveolárne. Mlieko sa tvorí v alveolách a tam ostáva
Len cca 5-25% je mlieko cisternové
Aktivovať na základe spúšťania mlieka
Neuro-hormonálny reflex, za pomoci oxytocínu
U iných druhov je cisternového mlieka viac ako u kráv.
Zbytok viazaný adheznymi silami v alveolách, stláčaním vieme získať len cisternové mlieko, kým nevylúči krava oxytocín, v procese dojenia je potrebné vytvoriť ejekčný reflex aby prešlo do cisterien a otiaľ ho vieme dostať.
Je nervovo-hormonálny proces – príjemným podráždením vemena, hladkanie – masáž vemena, začíname hygienov. Dostredivé dráhy donesú inf. Do riadiaceho centra a to dá podnet na vylučovanie oxytocínu a podnety sú jeho spúšťačom. Oxytocín sa tvorí v zadnom laloku hypofýzy – mozgový podvezok. Vylučuje sa do krvi – transportné médium. Krvov sa dostane do vemena a pod jeho vplyvom dochádza k uvoľneniu aleveolárneho mlieka. Bunky v okolí alveol sú myoepitelové, a pri kontakte s oxitocínom sa zmrašťujú bunky a mlieko z nich odchádza do cisterien a otiaľ ho získame mechanickým stláčaním. Ejekčný reflex.
Množstvo ktoré ostáva vo vemene je reziduálne, množstvo závisí od rýchlosti vydojenia a intenzity vylučovania za 5-7 min. potom ho už nezískame.
Správnosť dojenia spočíva
- V náležitej stimulácií, vyvolaní reflexu ejekcie (vylučovanie osytocínu), rýchlom a bezbolestnom vydojení bez nutnosti dodájania.
- Do jednej minúty od stimulácie vemena sa vylučuje oxytocín procesy musia byť veľmi rýchle a plynulé.
- Ako? Všetky práce spojené s dojením musia byť vykonávané rýchlo v rovnakom čase a v rovnakom poradí. Vytvárame tým dynamický stereotyp aby nedošlo k zadržaniu mlieka a upevňuje sa dynamický stereotyp. Potom sa teší na dojenie, uvoľňuje sa tlak a váha. Na pravidelnú tvorbu mlieka a pre dobrý zdravotný stav vemena vemeno musí byť pravidelne vidájané. Prázdne vemeno 8-20 kg, naplnené môže mať aj 25l mlieka. 1l mlieka je 1kg,
- Koľko krát? Minimálne dvakrát denne a maximálnej úžitkovosti aj 3x denne, prechod z dvoch dojení na dve zvyšuje úžitkovosť. Pri dojacich automatoch podľa vlastnej potreby zvieraťa. Dojáreň funguje 23 hodín a jedna hodina je na údržbu, závisí to od úžitkovosti zvierat.
- Kedy? Pri akomkoľvek dojení má byť 24 hodinový internal rozdelený na rovnakú dobu, interval môže byť aj 16+8. Druhý fakt otázka z pohľadu denného režimu. Ranné dojenie závisí od zvozu mlieka, lebo musí byť dokončené do príchodu zvozu.