Fázy pohlavného cyklu (Riadenie reprodukcie)
22.06.2012 12:57
Fázy pohlavného cyklu
Jedince samičieho pohlavia rozdeľujeme podľa výskytu estrálneho cyklu na:
- Polyestrické
- Sezónne polyestrické
- Monoestrické – vlčica, líška, medvedica
- Estrálny cyklus sa delí na štyri fázy:
o Proestrus – obdobie zrenia folikulov vplyvom FSH, v ktorých dochádza ku zvýšenej tvorbe estrogénov. ich pôsobením sa postupne zvyšuje prekrvenie pohlavných orgánov, v maternici nastáva proliferácia endometria.
o Estrus – na začiatku estra prevláda pôsobenie FSH, neskôr v priebehu ruje zvýšená hladina estrogénov začína blokovať uvoľňovanie FSH a stimuluje vylučovanie LH, ktorý synergicky s FSH vyvoláva ovuláciu. Pod vplyvom estrogénov sa otvára maternicový krčok. Počas ruje dochádza k zmenám v motilite maternice, na ktorej sa podieľa najmä oxytocín, psychické podráždenie a zvýšená hladina estrogénov. Zvieratá sú počas ruje nepokojné a v optimálnom období ruje sa dostavuje ochota k páreniu.
o Metestrus – postestrus. Predstavuje obdobie nadväzujúce na ukončenie ruje a zastavenie sekrécie maternicových žliaz. Na mieste prasknutia terciárneho folikulu sa vytvára žlté teliesko, zviera je pod vplyvom LH
o Diestrus – je posledné štádium pohlavného cyklu, počas ktorého dochádza k rastu zreniu žltého telieska, čím sa zvýrazní pôsobnosť progesterónu na maternicu, pripravujúcu sa na prijatie ...
- Prvé dve sa označujú ako folikulárna fáza a druhé dve ako luteálna fáza.
Oplodnenie
- Po uvoľnení vajíčka, rpes spermie, sú obidva odsúdení na zánik v priebehu niekoľkých hodín ak sa nestretnú a neuskutočnia fúziu. V tomto procese zvanom oplodnenie je vajíčko aktivované a dokončí sa II meiotické delenie
Plodnosť
- Umožňuje zachovanie druhu
- Má hospodársko-ekonomický význam
- Spolu s reprodukciou podmieňuje plodnosť HZ,
- Základný produkčný činiteľ: pravidelnosť, výška produkcie a intenzita plodnosti,
- Závisí od reprodukčnej schopnosti samcov a samíc, dedičného založenia novovzniknutého jedinca pričom dôležité sú aj vonkajšie podmienky prostredia.
- Z genetického hľadiska je plodnosť najvhodnejšie hodnotiť ako kvantitatívnu vlastnosť. Tj. že prejav je podmienený spolupôsobením dedičnosti a faktorov prostredia
- Plodnosť patrí medzi čiastkové vlastnosti reprodukcie, teda do skupiny vlastností vyznačujúcich sa nízkymi hodnotami koeficientov dedivosti. Všeobecne nízka dedivosť plodnosti, charakteristická pre všetky druhy HZ poukazuje na to, že pre udržanie optimálnej plodnosti je potrebné klásť dôraz na vhodné podmienky prostredia pri plnom rešpektovaní princípov šľachtenia.
Biotechnologické metódy riadenej reprodukcie
- Estrálny cyklus je možné ovplyvniť pomocou viacerých metód – najčastejšie využívané v chovoch HZ synchronizácia a superovluácia.
- Prípravky používané na vyvolanie superovulácie – hormonálne prípravky založené na báze gonadotropínov – viažu a aktivujú FSH receptory granulóznych buniek malých a rastúcich folikulov a stimulujú pokračujúci rast týchto folikulov v inhibíciou ich atrézie.
Synchronizácia
- Používa sa u polyestrických a sezónne polyestrických zvierat
- Jej cieľom je zosynchronizovať samice tak, aby u nich estrus prebehol v priebehu krátkeho časového úseku
- Využíva sa tiež pri embryotransfere kedy je potrebné zosynchronizovať pohlavný cyklus donoriek a recipientiek (darca a príjemca).
Superovulácia
- Mnohopočetná ovulácia vyvolaná exogénnou aplikáciou hormonálnych prípravkov
- Často používaná v chovoch HZ s cieľom získať čo najviac životaschopných jedincov do vysokoúžitkových zvierat.
- Jej úlohou je tiež zachovanie biodiverzity a to vytváraním akýchsi bánk plemenného materiálu v podobe samičích pohlavných buniek oocytov poprípade oplodnených vajíčok (embryí).
- Súčasť viacerých vedeckých výskumov zaoberajúcich sa reprodukčnou biológiou a to nielen u živočíchov ale aj u ľudí.
Význam synchronizácie a superovulácie
- Využitie genetického potenciálu vysokoúžitkových zvierat
- Redukcia problémov spojených so stálym vyhľadávaním samíc v ruji
- Zachovanie biodiverzity
- Zachovanie ohrozených druhov
- Využitie genetického potenciálu biologického materiálu - získať čo najväčší počet samčích pohlavných buniek od jednej samice pre vedecké účely.
- ART – asistovaná reprodukcia u ľudí s cieľom získať čo najväčší počet oplodnenia schopných vajíčok. Získať čo najväčší počet ľudských embryonálnych kmeňových buniek.
Získavanie embryí
- Môže sa uskutočniť:
o odberom od superovulovaných alebo prirodzene ovulovaných samíc hneď po porážke.
o chirurgicky odberom ,kedy sa vajíčka a zygoty alebo embryá získajú z vajcovodu alebo z maternice po otvorení brušnej dutiny (laparoptómia)
o nechirurgicky odberom, vyplavením rohov maternice vaginotranscervikálnou cestou.
o laparoskopicky –aspirácia oocytov (u jalovíc a kráv použitím špeciálnej ihly zavedenej paralumbálnym alebo medioventrálnym spôsobom.
Hodnotenie embryí
- Hodnotenie vajíčok oocyt, zygoty, embryo) pre ďalšie využitie predpokladá poznanie ich morfologického zloženia v preimplantačnom vývojovom štádiu.
- Cieľom štúdia jednotlivých vývojových štádií vajíčka od oocytu po blastocystu je snaha o vytvorenie ich morfologickej charakteristiky.
- Embryá odlišné od definovaného štádia musia byť eliminované, čím sa zvýši percentuálna úspešnosť genetických manipulácii a prenos embryí.
Určovanie pohlavia embrya
- Väčšina metód určujúcich pohlavie je založená na existencii alebo absencii chromozómu Y.
- V princípe existujú dva spôsoby ako zistiť pohlavie oplodneného embrya. Prvým je analýza spermií (sexácia) tesne pred oplodnením, druhým je analýza časti embrya.
- Bežné metódy sperarácie spermií podľa pohlavia sú založené na technikách:
o voľne bežiaca elektorforéza
o technika tenkovrstvovej distribúcie
o albumínová separácia spermií
o fluorescenčná analýza.